Przy ul. Solnej, w pobliżu mostu na rzece Parsęta, posmakowac można wody z solanki. Przy źródełku umieszczono tablicę pamiatkową, wystawioną w celu upamiętnienia wielowiekowej tradycji warzelnictwa soli w Kołobrzegu.
Tablica wykonana według projektu artysty plastyka Jana Tężyckiego, stanowi "plastyczną obudowę źródła solanki. Ma kształt łukowatego kamiennego muru z cokolikiem. Przy nim kamienna niecka z odpływem solanki do rzeki. Nad nią brązowa, ozdobna obudowa wylewu solanki, a nad nią brązowa tablica. Elementy z brązu wykonał Saturnin Skubiszyński z Poznania". Przed murem widoczny niewielki plac wyłożony nieregularnymi granitowymi blokami.
Na tablicy widoczny napis: "KOŁOBRZESKIE ŹRÓDŁA SŁONE ZNANE/ SĄ OD OKOŁO VII w. NA WYSPIE SOLNEJ ISTNIAŁA/ WÓWCZAS OSADA, KTÓREJ MIESZKAŃCY WARZYLI/ SÓL. PROCES WARZELNIANY ODBYWAŁ SIĘ W CHE-/ CZACH, W KTÓRYCH NAD PALENISKIEM ODPARO-/ WYWANO SOLANKĘ W ŻELAZNYCH PANWIACH./ ROZKWIT SOLEWARSTWA W KOŁOBRZEGU/ PRZYPADA NA XIII-XIV w. KIEDY WYKORZYSTYWANO/ ŹRÓDŁA NA LEWYM I PRAWYM BRZEGU RZEKI/ PARSĘTY. SÓL WYWOŻONO "SZLAKIEM SOLNYM"/ I DROGĄ MORSKĄ DO SĄSIEDNICH DZIELNIC/ I KRAJÓW. W POŁOWIE XIX w. WSKUTEK NIE-/ OPŁACALNOŚCI PRODUKCJI ZAMKNIĘTO WARZELNIE./ W POCZĄTKACH XIX w. ODKRYTO WŁAŚCI-/ WOŚCI LECZNICZE KOŁOBRZESKICH ŹRÓDEŁ/ I DO DZIŚ WYKORZYSTUJE SIĘ JE W ZABIEGACH/ BALNEOLOGICZNYCH". Powyżej treści widoczny pierwszy herb miasta.Stan tablicy bardzo dobry.